Pěstování bambusů
Většina kultivarů upřednostňuje slunné, teplejší stanoviště - Phyllostachys, Semiarundinaria. Partie se světlým toulavým stínem vyhovují podrostovým druhům – Sasa, vysokohorské fargesie. Všechny druhy dávají přednost polohám chráněným před větry, obzvláště v zimě (silný mrazivý vítr vede ke zvýšení odparu vody z listů a může je nenávratně poškodit).
Bambus není nijak zvlášť náročný na půdu, roste však lépe v lehčí půdě bohaté na živiny, smíchané se substrátem, nebo kompostem.
Výsadbu lze provádět po celé vegetační období od března do října, nejvhodnější je však časné jaro, protože do příchodu zimy mají rostliny více času dobře zakořenit. Sazenice zasazené později než v září jsou náchylněnjší na vymrznutí a mají na jaře obvykle pomalejší růst.
Bambusy vyžadují dostatečnou zálivku, která je odvislá od vegetačního období. V jarním a podzimním období, kdy je vláhy v půdě více, se provádí dle vysychání substrátu, v létě je obvykle zapotřebí zalévat denně – pak se odmění bohatým vzrůstem výhonů. V případě nedostatku vláhy se rostliny brání suchu snížením odparu vody z listů jejich stočením a zastavením růstu, trvalé zamokření však nesnášejí. Bambusy jsou stálezelené rostliny a jako takové je nutné je za bezmrazých dnů zalít občas i během zimy.
Bambusy mají, jako většina trav, vysokou potřebu živin. Pro hnojení se tedy hodí běžná hnojiva na trávník s vyšším obsahem dusíku (NPK, Cererit apod.). Hnojiva bohatá na dusík aplikujeme během vegetačního období minimálně 3x - v březnu, květnu a červenci. S přicházejícím podzimem (září) aplikujeme jednu dávku tzv. podzimního hnojiva, kde je zastoupení dusíku sníženo a naopak je zvýšený obsah draslíku a fosforu (síran draselný, superfosfát), které podpoří vyzrávání pletiv. Velmi vhodná jsou i organická hnojiva jako koňský či kravský hnůj. S ohledem na mělký kořenový systém bambusů (cca 30 cm) hnojiva nikdy nezarýváme, ale vrstvíme je na povrch půdy.
S již zmíněným mělkým kořenovým systémem bambusů souvisí i potřeba chránit povrch půdy před vysycháním, růstem plevelů i zimnímy mrazy nastýlkou (mulčem) organickým materiálem (slámou, kůrou, listím, rostlinným materiálem z drtiče).
Přestože pěstujeme mrazuvzdorné bambusy, je nanejvýš vhodné je před příchodem zimy řádně namulčovat vrstvou materiálu ve výšce od 10 do 30 centimetrů (na místech, kde často dochází k extrémním poklesům teplot) a to především v prvním roce po výsadbě rostlin (je potřeba zajistit, aby půda v okolí oddenků dlouhodobě nezamrzala a roslina mohla stále přijímat vodu).
Mrazová poškození bambusů:
- poškození listů - dočasná estetická újma, na jaře se listy obnoví a rostlina se záhy zotaví
- poškození listových pupenů – nové listy ani větve již nenarostou, rostlina má sníženou možnost fotosyntézy, i tak jsou holá stébla pro rostlinu zdrojem energie a tudíž je neodstraňujeme dokud nevyrostou nová a neolistí se
- poškození stébel – s jejich odstraněním počkáme dokud nevyrostou nová a neolistí se, opakuje-li se situace častěji, rostlina stále jen z oddenků obnovuje nadzemní části a nikdy nedoroste do své potencionální velikosti
- poškození oddenků – definitivní konec rostliny (výběr nevhodného druhu pro dané stanoviště, extrémní déletrvající mrazy v kombinanci s nedostatečnou nastýlkou)